top of page
חיפוש
  • תמונת הסופר/תGuy Mizrahi

מצפן החוסן של "לגעת בפיתה" איך אפשר למדוד ולפתח חוסן אישי וארגוני


כולנו מתמודדים עם אתגרים וקשיים בחיי היום-יום, שלעיתים אף נראים כלא הוגנים. אנחנו מאמינים כשמשחקים משחק קלפים, משחקים את המשחק תוך שימוש מיטיב בקלפים שקיבלנו. זאת, לא משום שהקלפים של כלל השחקנים זהים, אלא משום שזו האסטרטגיה הטובה ביותר שלנו. לא תמיד ננצח, לפעמים נפסיד, לפעמים גם נפסיד הפסד מר ולא הוגן, אך נוכל להפיק את המיטב מהמשחק. המטרה שלנו בלגעת בפיתה היא לקרב כל אחד ואחת מהמשתתפים שלנו לאסטרטגיה המתאימה והנכונה ביותר עבורו.


מחקרים מראים כי היכולת להתמודד בזמן משבר תלויה רבות בחוסן הנפשי והרגשי שלנו; יכולת שבחלקה מולדת ובחלקה הגדול היא גם נרכשת וניתנת לעיבוד, שיפור ואימון. ראיות קליניות מראות כי דרך למידה חווייתית, ביצוע והתנסות הדרגתית ניתן לפתח חוסן נפשי.


כולם מדברים על חוסן אבל איך מודדים אותו? במיוחד בשביל זה פיתחנו כלי אוניברסלי וחדשני הניתן להתאמה לכלל האוכלוסיות. בעזרתו, ניתן למדוד ולעקוב אחר תהליכי השינוי המתרחשים בתוכניות התערבות כגון תכניות מנטורים, תהליכי שינוי ארגוני, תכניות חינוכיות ועוד.

הכלי מבוסס על ששת הממדים המופיעים מטה ומרכיבים את מצפן החוסן של "לגעת בפיתה" להערכה ומדידה של חוסן אישי וארגוני.הערכה עצמית מתארת את הערכת השווי של אדם כלפי עצמו; כיצד אדם שופט את עצמו את עצמו ומתייחס לעצמו. הערכה עצמית יכולה להתבטא בתפיסה, ברגשות ובהתנהגות. תכונה זו נמצה כקשורה ליכולת להתמודדות עם אתגרים, הזכות לאושר ולקבלת כבוד מהסביבה.

מסוגלות עצמית עוסקת בתפיסה והאמונה שלנו ביכולת שלנו לבצע התנהגות או משימה שתביא לתוצאה מסוימת. הוכח כי אלו בעלי מסוגלות עצמית גבוהה מסוגלים להשקיע יותר מאמץ בביצוע גם לנוכח קשיים ומכשולים.

גמישות מחשבתית היא היכולת והמוטיבציה של אדם לשנות תבניות מחשבתיות או תגובה על פי מצבים שונים ובהתאם לסביבה. גמישות מחשבתית והסתגלותית מאפשרת לנו לבחון דברים מנקודות מבט שונות ולהעריך דעה מנוגדת משלנו. כמו כן, מאפשרת לנו לא להתקבע על דרכים שלא יעילות יותר לצורך התמודדות כשהסיטואציה המצבית משתנה.

התמדה היא היכולת לדבוק בפעולות או משימות המקרבות אותנו להשגת מטרה מסוימת שהצבנו. כשיכולת ההתמדה מפותחת, היא מקושרת עם אומץ וחוזק נפשי, כמו גם הצלחה בחיים. יכולת זו מאפשרת לנו להמשיך ולפעול למען המטרה הגורפת שהצבנו, גם אם בטווח הקצר אנו חווים קשיים ואתגרים.

לכידות קבוצתית בוחנת את תחושת הלכידות ההשתייכות שחווה אדם בחייו לקבוצה כזו או אחרת. במסגרות רבות בהם החניכים ייקחו חלק כמו צבא, ספורט ומקומות עבודה בעתיד ההיטמעות שלהם בצוות תוכל לסייע רבות בתפקוד ושיפור התחושה האישית וההתמודדות עם אתגרים.

תמיכה חברתית נתפסת בוחנת עד כמה אדם חווה את הסביבה כמסייעת, נוכחת ועד כמה מרגיש בנוח לפנות לבקשת עזרה בשעת הצורך. כבני אדם אנו יצורים חברתיים והתמודדות יעילה עם אתגר או משבר סובבת בין השאר ביכולת שלנו להיתמך באחר.


במהלך תוכניות ההתערבות שלנו אנו שואפים לפתח חוסן נפשי והתמודדות טובה יותר. כדי שנוכל לעקוב אחר התהליך בצורה מדויקת ומדידה החלטנו לבחון חוסן נפשי והתמודדות על סמך מצפן החוסן של "לגעת בפיתה" שעליו נתבסס בהערכת הדרך שעוברים במהלך תהליכי השינוי והעצמה.


381 צפיות0 תגובות

コメント


bottom of page